نکات مهم در مورد انتخاب جک های گازی صندوق

فاصله مرکز تا مرکز دو لولایی که قرار است جک گازی بر روی آنها نصب شود. این فاصله طول ماکزیمم جک گازی است. وزن درب بهمراه متعلقات  کامل آن تعیین کننده  مقدار نیروی F1 که همان مقدار لازم برای باز شدن جک است می باشد. زاویه ی مطلوب برای باز شدن تعیین کننده کورس جک می باشد. موقعیت نصب لولا ها اثر بسیار زیادی در عملکرد جک گازی دارد.

نکات مهم در عمر مفید جک های گازی صندوق

عملکرد و عمر  جک گازی بستگی به کیفیت کاسه نمد آن جک دارد . علت اصلی خرابی جک گازی خرابی و یا آسیب دیدگی کاسه نمد آن می باشد.

qخرابی کاسه نمد علل متعددی می تواند داشته باشد  . مهمترین آنها ضرب خوردگی میله و یا ایجاد خراش در سطح میله و یا قرار گرفتن یک جسم خارجی مثل گردو غبار زیاد و یا چسب و رنگ و …. بر روی آن که باعث پایین آمدن کیفیت سطح میله و خرابی صافی سطح آن شود ، می باشد.

از دیگر علل خرابی کاسه نمد وارد شدن نیروی جانبی به میله بر اثر اعمال بار خارجی و یا عدم نصب درست جک است . در این حالت میله به دلیل نیروی جانبی وارد شده دچار لنگی شده و این لنگی باعث خراب شدن لیپ آببندی کاسه نمد می شود.

قابل ذکر است در هنگام نصب جک هم راستا بودن دو لولایی که قرار است جک بر روی آنها نصب شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

عملکرد و عمر  جک گازی بستگی به کیفیت کاسه نمد آن جک دارد . علت اصلی خرابی جک گازی خرابی و یا آسیب دیدگی کاسه نمد آن می باشد.

خرابی کاسه نمد علل متعددی می تواند داشته باشد  . مهمترین آنها ضرب خوردگی میله و یا ایجاد خراش در سطح میله و یا قرار گرفتن یک جسم خارجی مثل گردو غبار زیاد و یا چسب و رنگ و …. بر روی آن که باعث پایین آمدن کیفیت سطح میله و خرابی صافی سطح آن شود ، می باشد.

از دیگر علل خرابی کاسه نمد وارد شدن نیروی جانبی به میله بر اثر اعمال بار خارجی و یا عدم نصب درست جک است . در این حالت میله به دلیل نیروی جانبی وارد شده دچار لنگی شده و این لنگی باعث خراب شدن لیپ آببندی کاسه نمد می شود. قابل ذکر است در هنگام نصب جک هم راستا بودن دو لولایی که قرار است جک بر روی آنها نصب شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

قرار گرفتن طولانی مدت میله به حالت افق باعث می شود تا کاسه نمد بطور کامل در داخل روغن نباشد لذا در صورت  عدم استفاده طولانی مدت از جک به دلیل خشک شدن بخشی از کاسه نمد در هنگام استفاده کاسه نمد دچار خراب خواهد شد این خرابی منجر به خروج گاز از داخل جک خواهد شد . برای جلوگیری از این حالت بهتر است جکها بصورت عمودی و در حالتی که میله به سمت پایین است قرار گیرند خصوصا زمانیکه مدت انبارش آنها طولانی باشد (۶ ماه).

ورود آلودگی به داخل جک یکی دیگر از عوامل خرابی کاسه نمد جک گازی می باشد . برای جلوگیری از این عامل خرابی از قطعه ای بنام داست کاور استفاده می شود. برای افزایش مقاومت به خوردگی و همچنین سایش از فرآیند QPQ بر روی میله های جک گازی استفاده می کنند. صافی سطح داخل سیلندر جک گازی هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

واحد فنی مهندسی PHSP

۰ پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *