چرا فرمان خودرو بعد از دو الی سه سال رانندگی و یا تصادف کج می شود؟ حتما به این مورد برخورد کرده اید که در حال رانندگی در مسیر مستقیم هستید اما فرمان خودرو بصورت کج قرار دارد.

معمولا برای رفع این عیب فرمان را باز می کنند و فرمان را از سمت هزار خار زیر ایربگ تنظیم و دوبار غربیلک فرمان را در جای خود نصب می کنند که این عمل باعث می شود که دور غربیلک فرمان به چپ یا راست به یک اندازه نباشد. این کار صحیح نبوده و رفع اصولی این عیب محسوب نمی گردد.

اما دلیل این مشکل چیست؟ یکی از دلایل ایجاد این مشکل در هنگام تعمیر یک سمت جلوبندی خودرو ایجاد می گردد به طور مثال پس از تعویض سیبک یا طبق و یا کمک فنر سمت راننده، برای تنظیم فرمان از رگلاژ سمت شاگرد جهت میزان فرمان اقدام می شود این عمل باعث می شود تا تنظیم غربیلک فرمان بهم خورده و نیاز به اصلاح داشته باشد. پس توجه داشته باشید هر سمتی از جلوبندی خودرو که تعمیر شده، میزان فرمان باید از همان سمت صورت گیرد در غیر اینصورت مشکلی کج بودن فرمان ایجاد می شود.

حالت دیگر به این شکل می باشد که شما هر دو سمت جلوبندی یا تعمیر کرده اید و حال باید جهت تنظیم فرمان از کدام سمت اقدام نمود تا مشکل کجی فرمان ایجاد نگردد؟

در این حالت به عنوان مثال پس از تعویض سیبک فرمان قبل از تعویض محل قرار گیری مهره رگلاژ را با ماژیک علامت زده و یا تعداد رزوه ها را معیار قرار دهید تا پس از نصب سیبک فرمان جدید هر دو سمت خودرو دقیقا طبق تنظیم قبلی خود نصب گردد. همچنین اگر مهره تنظیم سیبک فرمان سمت راننده تا انتهای رزوه به عنوان مثال ۲ سانتیمتر فاصله دارد، مهره تنظیم سیبک سمت شاگرد هم باید همین مقدار باشد تا میزان فرمان به بهترین حالت ممکن صورت گیرد.

به این نکته توجه داشته باشید اگر میزان فاصله Toe in و Toe out یک یا دو سانتیمتر با همدیگر اختلاف داشته اند این میزان اختلاف را بین دو سمت خودرو تقسیم کنید به این شکل نباشد که یک سمت کمتر و یک سمت بیشتر باشد.

با رعایت این نکات دیگر پس از تعمیر جلوبندی خودرو به مشکل کج بودن فرمان خودرو بر نخواهید خورد.

محمد شمسی

مجله فنی مهندسی کتاب خودرو

۷ پاسخ
 1. اشکان
  اشکان گفته:

  سلام من دیروز جلو بندیم تعمیر کردم الان فرمون به سمت چت کجه مکانیک میگه باید فرمون رو باز کنی ولی مطمعنم تنظیم چرخ اشتباه انجام داده

  پاسخ
 2. سعید
  سعید گفته:

  سلام خسته نباشید من لاستیک های خودرو را تازه عوض کردم بعدش فرمان به سمت چب کج شده و الان هم داره صدای جیر جیر از فرمان میاد آیا میتونه از همبن علت باشه

  پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *